Ο νομός μας
Κεντρική σελίδα

Νομός Κιλκίς "Η πύλη της Eλλάδος".

Ο Ν. Κιλκίς καταλαμβάνει το κέντρο της Μακεδονίας. Συνορεύει Βόρεια   με τη Γιουγκοσλαβία, Δυτικά με το Ν. Πέλλης, Νότια με το Ν. Θεσσαλονίκης και Ανατολικά με το Ν. Σερρών. Έχει έκταση 2.614 τ. χλμ. και πληθυσμό 81.562 κατοίκους. Πρωτεύουσα του νομού είναι το Κιλκίς. Διοικητικά διαιρείται σε δύο επαρχίες : την επαρχία Κιλκίς με πρωτεύουσα την ομώνυμη πόλη και την επαρχία Παιονίας με πρωτεύουσα τη Γουμένισσα.

ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ

Έδαφος : Το έδαφος του νομού Κιλκίς είναι στο μεγαλύτερο μέρος του πεδινό. Μόνο στο Ανατολικό και Δυτικό άκρο του είναι ορεινό. Η κατανομή του παρουσιάζεται ως εξής: 64% πεδινό, 20,2% ημιορεινό και 15,8% ορεινό. Όρη : Στα δυτικά του νομού εκτείνεται η οροσειρά του Πάικου (1.607 μ.), που είναι και το όριο με το Ν. Πέλλας και στα ανατολικά η κορυφογραμμή Κερκίνης (2.031μ.) - Δύσωρου (860 μ.) - Μαυροβουνιού (1.179μ.), που είναι το όριο της Κεντρικής από την Ανατολική Μακεδονία.

Πεδιάδες : Το κεντρικό τμήμα του εδάφους του νομού Κιλκίς είναι μια ενιαία πεδιάδα, που είναι ενωμένη με εκείνη της Θεσσαλονίκης. Ποταμοί : Το έδαφος του Ν. Κιλκίς διαρρέουν δύο μεγάλοι ποταμοί : ο Αξιός και ο Γαλλικός. Ο Αξιός, που πηγάζει από τη Γιουγκοσλαβία, έχει παραποτάμους το Μεγάλο Ρέμα και το Στραβοπόταμο.

Η λίμνη Δοϊράνη όπως φαίνεται από την πίσω πλευρά του σχολείου μας.Λίμνες : Στο Ν. Κιλκίς υπάρχουν δύο λίμνες : η Δοϊράνη και η Πικρολίμνη. Η Δοϊράνη βρίσκεται στην ελληνογιουγκοσλαβική μεθόριο. Το μεγαλύτερο μέρος της ανήκει στη Γιουγκοσλαβία. Στο ελληνικό έδαφος έχει έκταση 33 τ. χλμ. και είναι πλούσια σε ψάρια. Η Πικρολίμνη είναι μια μικρή λίμνη στα σύνορα του νομού με το Ν. Θεσσαλονίκης.Δάση : Η δασοκάλυψη του Ν. Κιλκίς είναι μικρή. Τα δάση συγκροτούνται από δρυς και οξυές, που δίνουν θαυμάσια ξυλεία.Κλίμα : Το κλίμα στο Ν. Κιλκίς είναι ηπειρωτικό, με ψυχρούς χειμώνες και ζεστά καλοκαίρια. Δέχεται δε πολλές βροχές και χιόνια κατά τη διάρκεια του χειμώνα.

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ

Η οικονομία του Ν. Κιλκίς είναι κατ’ εξοχήν αγροτική. Έχει εύφορο έδαφος που ευνοεί τις γεωργικές καλλιέργειες και σχηματίζει πλούσια λειβάδια για την ανάπτυξη της κτηνοτροφίας. Οι κύριες καλλιέργειες είναι τα δημητριακά, ο καπνός και το βαμβάκι. Ανάπτυξη παρουσιάζει και η δεντροκαλλιέργεια, ιδιαίτερα σε μηλιές και καστανιές. Στην περιοχή Σταυροχωρίου λειτουργεί η βιομηχανική περιοχή του Νομού μας.

ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο νομός κατοικείται από την Εποχή του Χαλκού. Αξιόλογα γεγονότα που συνδέονται με την ιστορία του είναι η μάχη του Κιλκίς στο Β΄ Βαλκανικό Πόλεμο (1913), όπου οι Βούλγαροι ηττήθηκαν από τον ελληνικό στρατό, και η μάχη του Σκρα στον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, στην οποία οι Έλληνες και οι δυνάμεις της Αντάντ σημείωσαν μεγάλη νίκη κατά των Γερμανών και των Βουλγάρων (1918).

ΑξιοθΕατα:

- ο αρχαιολογικός χώρος της αρχαίας Ευρωπού, κοντά στην κοινότητα Ευρωπού. Εκεί βρέθηκε και ένας υστεροαρχαϊκός κούρος με ιωνικά στοιχεία.

- το μοναστήρι της Παναγίας της Γουμένισσας (11ος αι.), στην ομώνυμη κοινότητα.

- ερείπια κάστρου στο Παλαιό Γυναικόκαστρο (14ος αι.), κοντά στο Πολύκαστρο.

5/θ Δημοτικό Σχολείο Μυριοφύτου 61003 Κιλκίς         Τηλ.: 23410/31132

Fax: 23410/31132     mail@dim-myriof.kil.sch.gr