Εκκλησία
Κεντρική σελίδα Επάνω

Στο χωριό μας υπάρχει μία εκκλησία με ονομασία "η Ανάληψη". Κτίσθηκε το 1960 με εισφορές των κατοίκων και της κοινότητας. Δωρητές υπήρξαν :Ιφαντίδης Φώτης, Καλενδέρης Χρήστος, Βεντούρης Αναστάσιος. Η εκκλησία κτίστηκε από τους ίδιους τους κατοίκους του χωριού με προσωπική τους εργασία. Υπάρχει επίσης ένα παρεκκλήσι κοντά στο νεκροταφείο του χωριού, αφιερωμένο και αυτό στην Ανάληψη του Κυρίου. Το παρεκκλήσι αυτό ήταν παλιά βουλγάρικη εκκλησία και ήταν κατεστραμμένη εκτός του Ιερού κατά την έλευση των κατοίκων. Έγινε μια προσωρινή επισκευή για να τελείται η Θεία Λειτουργία στις μεγάλες Χριστιανικές Γιορτές. Τις Κυριακές η Θεία Λειτουργία τελούνταν σε μία αίθουσα του σχολείου. Το παρεκκλήσι ανακαινίσθηκε το 1960 με δωρεά του ποσού των 9000 δραχμών από τον Αναστάσιο Χούμπε.

Μεγάλη θρησκευτική πανήγυρη γίνεται της Αναλήψεως. Την ημέρα αυτή, υπάρχει έθιμο, ν' ανεβαίνουν όλοι οι κάτοικοι του χωριού στο παρεκκλήσι όπου τελείται αγιασμός. Μετά τον αγιασμό, στο προαύλιο χώρο του παρεκκλησίου λαμβάνει χώρα πάλη μεταξύ των νέων του χωριού, υπό τους ήχους νταουλιού. Ο νικητής κερδίζει ένα απ' τα πρόβατα τα οποία προσφέρουν οι κτηνοτρόφοι στην εκκλησία. Μετά την πάλη αρχίζει ο χορός. Νέοι και γέροι πρέπει να πάρουν μέρος στο χορό για "το καλό της χρονιάς". Μετά κατεβαίνουν στο χωριό χορεύοντας με συνοδεία κλαρίνου. Κάτω στο χωριό συνεχίζεται  ο μεγάλος χορός μέχρι αργά. Στην πλατεία και στον κεντρικό δρόμο του χωριού συγκεντρώνονται πλανόδιοι μικροπωλητές με τα εμπορεύματά τους.

5/θ Δημοτικό Σχολείο Μυριοφύτου 61003 Κιλκίς         Τηλ.: 23410/31132

Fax: 23410/31132     mail@dim-myriof.kil.sch.gr