Το χωριό μας
Κεντρική σελίδα Εκκλησία

Στοιχεία του χωριού μας

Η παλιά ονομασία του χωριού ήταν " Πόποβο ". Η λέξη αυτή έχει Ελληνική προέλευση από τις ελληνικές λέξεις Παπά-χωριό ( δηλαδή το χωριό του Παπά ). Η νέα ονομασία "Μυριόφυτο" δόθηκε στο χωριό κατά το έτος 1929. Οι πρώτοι κάτοικοι του χωριού έφθασαν το έτος 1918 από το Τσέστοβο της Σερβίας. Το χωριό μας υπέστη πολλές καταστροφές και λεηλασίες. Η μεγαλύτερη έγινε το 1917 από τους συμμάχους κατά την αποχώρησή τους μετά το τέλος του Α' Παγκοσμίου πολέμου, καταστρέφοντας το πολεμικό υλικό το οποίο βρισκόταν σε αποθήκες κοντά στο χωριό, με συνέπεια να καεί ολόκληρο το χωριό.

Το χωριό μας ανήκει στο δήμο Μουριών και βρίσκεται στο 32χμ. της εθνικής οδού Κιλκίς - Μουριών σε υψόμετρο 210 μέτρων. Νοτιοδυτικά του χωριού βρίσκεται η λίμνη Δοϊράνη και τα σύνορα της πρώην Γιουγκοσλαβίας. Βόρεια εκτείνεται η οροσειρά της Κερκίνης (Μπέλες 2.031μ.), και ανατολικά η οροσειρά των Κρουσίων (860μ.).Ο επιβλητικός όγκος του Μπέλες σε συνδυασμό με τη γαλήνια ομορφιά της λίμνης Δοϊράνης, συνθέτουν ένα εκπληκτικό τοπίο. Η συνολική έκταση της περιοχής ανέρχεται στα 7000 στρέμματα περίπου. Το έδαφος της περιοχής είναι κατά το πλείστον πεδινό και το κλίμα είναι ηπειρωτικό. Οι κάτοικοι ασχολούνται με την γεωργία και την κτηνοτροφία. Από τα προϊόντα που καλλιεργούν την πρώτη θέση κατέχει ο καπνός.

5/θ Δημοτικό Σχολείο Μυριοφύτου 61003 Κιλκίς         Τηλ.: 23410/31132

Fax: 23410/31132     mail@dim-myriof.kil.sch.gr